Screening preeklampsie

Screening preeklampsie

Screening preeklampsie a růstové restrikce plodu

Toto vyšetření může absolvovat každá těhotná žena. Provádí se v I.trimestru jako součást I.trimestrálního kombinovaného screeningu, během kterého se také zjištuje riziko vývojových vad plodu.Výsledkem je teoretický výpočet rizika preeklampsie.

Hodnotí se:

  • laboratorní testy ( PLGF - placentární růstový faktor )
  • anamnéza ( např.preeklapsie v minulosti, a další )
  • aktuální hodnocení krevního tlaku
  • ultrazvukové vyšetření průtoku krve děložními tepnami

Průběh screeningu:

Odběr krve na konci I.trimetru. Mezi 11-14. týdnem v rámci I.trimestrálního kombinovaného screeningu je ženě provedeno ultrazvukové vyšetření a proběhne také měření krevního tlaku a záznam osobní anamnézy. Data se následně zanesou do speciálního programu, který na jejich základě vyhodnotí nejen riziko některých vývojových vad, ale také riziko preeklampsie.

Hodnocení výsledku:

Je-li riziko preeklampsie negativní, o těhotnou ženu se stará dál ošetřující gynekolog běžným způsobem v rámci prenatální doporučené péče. Pokud je výsledek pozitivní, je těhotné jako prevence preeklampsie doporučena kyselina acetylsalicylová v dávce 100 - 150mg denně ( Godasal, Aspirin ) to až do 36 týdně těhotenství. Studiemi je prokázáno, toto opatření prokazatelně snižuje riziko preeklamspie až o 80%.

Preeklampsie (PE)je závažné multiorgánové onemocnění komplikující těhotenství, které je charakterizováno placentární a kardiovaskulární dysfunkcí. Je celosvětově hlavní příčinou mateřské a perinatální mortality a morbidity. U plodu může dojít k rozvoji růstové restrikce a eventuelně nitroděložnímu úmrtí plodu a u těhotné ženy hrozí rozvoj multiorgánového postižení. V nejzávažnějších případech vyžaduje stav těhotné ženy a/nebo plodu okamžité ukončení těhotenství a to také velmi často i velmi předčasně. Preeklampsie vzniká v těhotenství asi u 5 % těhotných.