Prevence

Prevence

Preventivní vyšetření

Gynekologická preventivní prohlídka

Počínaje 15. rokem věku by preventivní prohlídky na gynekologii měly být běžnou součástí života každé ženy. Prohlídku u gynekologa by měla žena absolvovat každý rok, bez ohledu na to, zda je v aktivním reprodukčním věku nebo již po menopauze. Jednou ročně je u všech žen od 15 let hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Preventivní prohlídka slouží k zhodnocení zdravotního stavu vašich pohlavních orgánů, zjištění případných obtíží a včasnému odhalení závažnějších onemocnění. Preventivní gynekologická prohlídka dokáže také odhalit vaginální záněty, genitální bradavice, cysty na vaječnících, myomy a polypy. Včasné odhalení některých diagnóz je zcela zásadní.

Cytologické vyšetření stěru z děložního čípku a HPV testace

Cytologické vyšetření (cytologie) stěru z děložního čípku dokáže odhalit již přednádorové změny nebo počáteční stadia rakoviny, která jsou dobře léčitelná a často i úplně vyléčitelná. Cytologické vyšetření je jednou z metod prevence rakoviny děložního čípku a je součástí preventivní gynekologické prohlídky. Spočívá v mikroskopickém vyšetření vzorku buněk odebraných při stěru z povrchu děložního čípku. Rakovina děložního čípku, která zpočátku nemá žádné příznaky, vzniká dlouhodobým působením infekce lidskými papilomaviry ( HPV), s níž se ve svém životě setká velké procento žen a nemusí o tom vůbec vědět. Proto je důležité chodit na gynekologickou prevenci. Součástí prevence nádoru děložního čípku je i testace HPV ( v součastnosti hrazeno z veřejného zdravotního pojištění v rámci prevence ve 35, 45 a 55 letech) a taktéž zásadním preventivním opatřením je očkování proti HPV( možné od 9 let ).

Mamografický screening

Mamografické vyšetření ( mamografie ) dokáže odhalit počáteční stadia rakoviny prsu, která jsou dobře léčitelná a často i úplně vyléčitelná.Mamografie je jednu z metod prevence rakoviny prsu. Spočívá v rentgenovém vyšetření prsní žlázy, které vysoce pravděpodobně odhalí případné změny již od velikosti několika milimetrů. Žěny ve věku od 45 let ho mají každé dva roky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Používá se také jako diagnostické vyšetření u žen, které již přicházejí s příznaky onemocnění prsu. Mezi další metody prevence, které pomáhají odhalit nádor prsu patří ultrazvukové vyšetření ( vhodné u žen mladších 40 let ) a také pravidelné samovyšetřování.

Screening rakoviny tlustého střeva

Screening rakoviny tlustého střeva dokáže odhalit počáteční stadia zhoubného onemocnění, která jsou dobře léčitelná a často i úplně vyléčitelná. Spočívá ve vyšetření skrytého (okultního) krvácení do stolice, nebo v endoskopickém vyšetření tlustého střeva a konečníku (kolonoskopii). Žěny a muži ve věku od 50 let mají obě tato vyšetření hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Test okultního krvácení do stolice je zcela bezbolestný a jeho provedení jednoduché, takže ho může absolvovat opravdu každý. Kolonoskopie, která je metodou spolehlivější, může být lehce nepříjemná, ale není třeba se jí obávat. Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorekta) zpočátku nebolí a probíhá bez příznaků. Proto je důležité dbát na prevenci.